YAŞ SEBZE VE MEYVE DEPOLARI

 

Nefes alabilen, kendi havasını yenileyebilen soğuk hava depoları üretiyoruz.


Yaş sebze meyve üretimi konusunda oldukça avantajlı bir ülkeyiz. Verimli topraklardan elde edilen bir çok ürünün gerek ihracat gerekse Pazar fiyatının tutturabilmesi için soğuk hava depolarına alınması kaçınılmaz. Soğuk hava deposunu kurduğumuz andan itibaren, depoladığımız ürünlerin zayi olmasını engellememiz dışında ülkemiz katma değerine de çok büyük katkısı olacaktır. Bozulması engellenmiş ürünler soğuk hava deposu sayesinde pazarda, ihracatta yerini alacaktır.


Fakat unutulmamalı ki her bir ürün aynı şartlarda ve mantıkla depolanamaz. Her ürünün farklı reaksiyonları ve farklı bir metabolizması vardır. Bu doğrultuda yapılacak soğuk hava depoları depoladığınız ürünün çeşidine göre uzun süre muhafaza olmasını sağlayacaktır.


Örneğin elma meyvesini ele alalım. Isparta elması ve Amasya elmasının saklanma ve metabolizma işleyişleri birbirinden çok farklıdır. Antioksidan seviyeleri, ürünün bulunduğu bölgenin iklimsel yapısı, meyve iç suyu oranlarına göre bakıldığında birini +2/4 seviyelerinde diğerini donma seviyelerine yakın depolama ile saklayabiliyoruz. 


Aynı şartlar ülkemizde depolama kapasitesi fazlaca olan Narenciye ürünleri içinde geçerlidir. Kısacası yapılacak yatırımın adı konmadan depolanacak ürünün;


-        Reçetesinin çıkarılması

-        En iyi depolama yöntemleri

-        En verimli, firesiz depolama


Gibi soruların yanıtlarını bulmak daha efektif bir projeye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu soruların yanıtlarını birlikte kolayca bulabilir ve donanımlı bir meyve/sebze soğuk hava deposuna ulaşmanızı sağlayabiliriz.


Renova olarak bir çok meyve ve yaş sebzenin özelliğinin bozulmadan depolanmasını sağlıyoruz. Ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde detaylı çalışmalar sonucunda hayata geçirilmiş soğuk hava depoları ürettik.


Kontrollü atmosfer soğuk hava depoları, nemlendirme cihazları, karbondioksit tahliye/emiş sistemleri, etilen absorbe sistemleri ve daha bir çok ekipmanın kullanımıyla soğuk hava deposu projenize nitelik kazandırıyoruz.